У системі HVAD® використовується відцентрова кров'яна помпа, помпа HVAD® (далі — «помпа»), яку імплантують у перикардіальну порожнину з канюляцією верхівки лівого шлуночка до висхідної аорти для підтримки лівого шлуночка.
Вхідний канал, який частково синтерований, об’єднано з помпою, а наповнений гелем 10-міліметровий вихідний імплантат із компенсатором деформації прикріплено до помпи. Перкутанна сполучна лінія з’єднує помпу із зовнішнім контролером. Контролер, який живиться від двох батарей або однієї батареї та електрики зі стінної чи автомобільної розетки, регулює функцію помпи та здійснює моніторинг системи.
|
Монітор використовується для відображення продуктивності роботи системи та змінення робочих параметрів контролера. Також до комплекту входить зарядний пристрій для батарей. Усі компоненти системи HVAD® розроблені для використання лише в поєднанні один з одним. Вони несумісні та не призначені для використання з пристроями інших виробників. |
Особливості кровообігу
Помпа HVAD® — це помпа безперервного потоку.
Помпа містить обертове насосне колесо, яке надає енергії потоку крові шляхом перетворення обертової кінетичної енергії в енергію механічну. Насосне колесо проштовхує рідину через помпу, використовуючи гідродинамічні та відцентрові сили.
Сукупний ефект полягає в створенні тиску рідини, який інколи називається напором на виході помпи (тобто пов’язаний із диференціальним тиском уздовж пристрою) або просто напором, таким чином, щоб рідина рухалася від входу до виходу помпи.
Напір на виході помпи є різницею між постнавантаженням і переднавантаженням. Енергія для обертання насосного колеса постачається шляхом електромагнітного зчеплення між постійними магнітами (роторний магніт), прикріпленими або розміщеними всередині насосного колеса, і статорами мотора.
Статори мотора складаються з котушок, які послідовно заряджаються електричним струмом, перетворюючи котушки на електромагніти. Ці електромагніти мають ефект перетягування роторних магнітів довкола осі обертання.
Помпа HVAD® ефективно перекачує помірну кількість крові проти помірного опору.
Об'єм потоку, який може генерувати ротаційна помпа, залежить від діаметра насосного колеса, геометрії лопатей насосного колеса, конструкції корпусу, потужності мотора, швидкості обертання та різниці тиску вздовж помпи. Це дає змогу характеризувати окремо взяту помпу в лабораторних умовах та є основою для приблизного обчислення потоку крові.
Система HVAD® оцінює швидкість потоку крові на основі характеристик помпи HVAD® (електричного струму, швидкості насосного колеса) і в’язкості крові. В'язкість розраховується на основі гематокриту пацієнта. Щоб отримати найточнішу оцінку потоку крові, потрібно ввести гематокрит пацієнта в монітор HeartWare®.
Оцінювання потоку слід використовувати лише як інструмент аналізу тенденцій, оскільки воно не може адаптуватися до властивостей рідини, що змінюються.
Об'єм створюваного помпою HVAD® потоку визначається за швидкістю обертання насосного колеса та за різницею тиску всередині помпи. Тиск, з яким має справлятися помпа HVAD®, схожий на середній артеріальний тиск. Якщо встановлено занизьку швидкість помпи (RPM (об./хв)), пристрій не зможе генерувати достатньо напірного тиску. Це може призвести до зворотного кровотоку (потоку з аорти назад через пристрій і всередину лівого шлуночка).
Максимальна швидкість обертання визначається за інтенсивністю потоку з правої частини серця. Якщо встановлено зависоку швидкість, а помпа намагається прокачати більше крові, ніж доступно, може виникнути присмоктувальна дія шлуночка. Контролер працює в режимі Fixed (Фіксований), який забезпечує підтримання постійної швидкості мотора.
Діапазон швидкостей мотора становить від 1800 до 4000 RPM (об./хв). Необхідно визначити належну швидкість залежно від стану пацієнта.
Система HVAD® (HEARTWARE HVAD SYSTEM) це мініатюрне механічне серце.
Система призначена для використання пацієнтами, для яких існує ризик смерті від рефрактерної серцевої недостатності в термінальній стадії (для підтримки ослабленого лівого шлуночка, що погано функціонує).
Система HVAD® призначена для використання в лікарні та поза її межами, зокрема під час транспортування в літаках із крилом незмінної геометрії або гелікоптерах.
Переваги:
- завдяки компактності механічного серця нового покоління, його можна встановлювати через мінінвазивні доступи;
- батарея механічного серця нового покоління має заряд на 4 години, а пацієнт завжди має з собою 2 змінні батареї такої ж ємкості, тобто пацієнт має змогу пересуватися незалежно від енергоносіїв більше ніж 12 годин;
- короткий етап післяопераційної реабілітації, тому що доступ для імплантації НVAD був мінінвазивний і менш травматичний, ніж звичайна серединна стернотомія, яка вимагає обширного розрізу грудини;
- також у пацієнта мінімізується спаєчний процес в перикарді, що полегшить доступ хірургам, які будуть в подальшому робити трансплантацію серця цьому пацієнту.