Хвороба Паркінсона (ХП) — повільно прогресуюче хронічне неврологічне захворювання, притаманне особам літнього віку.
Її відносять до дегенеративних захворювань екстрапірамідної моторної системи.
Хворобу спричинює прогресуюче руйнування і загибель нейронів, що виробляють нейромедіатор дофамін, — насамперед у чорній субстанції, а також і в інших відділах центральної нервової системи.
Сучасна медицина поки що не може вилікувати захворювання або сповільнити його прогресування (етіологічна або патогенетична терапія), однак наявні методи консервативного і оперативного лікування дозволяють значно покращити якість життя хворих.
Кандидатами для оперативного лікування ХП є хворі з прогресуючим перебігом захворювання, низькою ефективністю специфічної протипаркінсонічної терапії та прогресуючою соціально побутовою дезадаптацією.
Хірургічне втручання рекомендоване тоді, коли в пацієнтів із ХП за допомогою оптимальної медикаментозної терапії не вдається скоригувати провідні симптоми захворювання, а саме:
- тремор,
- ригідність,
- брадикінезію,
- моторні флюктуації та дискінезії, викликані леводопою, а також тоді, коли дозу препаратів леводопи не вдається довести до оптимальної через побічні ефекти.
Є два типи операцій:
- аблятивні (радіочастотна, радіохірургічна, фокусна ультразвукова деструкція);
- нейростимуляційні (через вживлені внутрішньомозкові електроди).
Завдяки більшій безпеці та можливості двобічної дії високочастотна стимуляція глибинних структур мозку, насамперед субталамічного ядра, через імплантовані електроди останнім часом стала найпоширенішим видом нейрохірургічного втручання.
Терапія методом глибокої стимуляції мозку:
- шляхом хірургічної операції в головний мозок імплантують тонкі електроди (найчастіше в зону субталамічного ядра);
- електроди з’єднуються з нейростимулятором, що імплантується підшкірно в підключичну ділянку;
- система повністю імплантується в організм, і пацієнт не може бачити зовні ні проводів, ні нейростимулятора;
- коли нейростимулятор ввімкнений, він генерує електричні імпульси, які блокують або зменшують симптоми ХП;
- імпульси можна налаштовувати за допомогою програматора пацієнта;
- пацієнту все одно необхідно приймати протипаркінсонічні препарати, однак уже в набагато меншій кількості.
Для проведення нейрохірургічного втручання слід направляти хворих з установленим діагнозом ХП (інші нозологічні форми мають бути виключені) за наявності таких показань:
- виражені моторні флюктуації або дискінезії, які не коригуються адекватним дозуванням дофамінергічних засобів;
- погана переносимість препаратів леводопи, що не дає змоги підвищити її дозу до оптимального рівня (насамперед через виникнення дискінезій «піку дози»);
- наявність вираженого, інвалідизуючого тремору спокою, що вдається коригувати за допомогою оптимальної медикаментозної терапії;
- прогресуюча соціальнопобутова дезадаптація.
При відборі хворих необхідно суворо дотримуватись наступних критеріїв:
- тривалість захворювання не менш ніж 4 роки;
- стадія захворювання за Хен–Яром не нижче 2,5;
- вагома ефективність леводопи в разі проведення фармакологічної проби;
- високий ступінь щоденної активності (не менш ніж 60–70 % за шкалою Шваба–Інгланда) в періоді «включення».
Що терапія методом глибокої стимуляції мозку може дати пацієнтам:
- може допомогти їм позбутися на більш тривалий період від моторних симптомів може зберігати ці досягнуті довгострокові поліпшення щодо моторних симптомів навіть після 5 років;
- може допомогти пацієнтам зменшити дози протипаркінсонічних препаратів, які вони приймають (в багатьох випадках приблизно наполовину);
- може принести деяке полегшення немоторних симптомів, таких як порушення сну або біль від м'язових судом може поліпшити рухливість пацієнтів і їх здатність займатися звичайними повсякденними справами (наприклад, самостійно приймати їжу і одягатися, вставати зі стільця, ходити і т. д.), дозволяючи їм таким чином знову здобути незалежність від сторонньої допомоги і включитися в соціальне життя може поліпшити якість життя пацієнтів і осіб, які здійснюють за ними догляд.
Система стимуляції глибинних структур головного мозку Activa PC лікує симптоми хвороби пригнічуючи патологічні імпульси. Батареї пристрою вистачає на 5-11 років (5 — пристрій, що не перезаряджається; 10 — пристрій, що перезаряджається).
Це означає, що цей період життя відзначиться значним покращенням його якості та полегшенням симптомів хвороби.