Небезпечна економія: як купити стент та не потрапити в пастку сірого ринку

Серцево-судинні захворювання залишаються головною причиною смертності в Україні – 68% усіх смертей українців пов’язані саме з хворобами серця та судин (за даними дослідження, проведеного Центром громадського здоров’я України спільно з ВООЗ)

Особливо гострою є проблема інфарктів та інсультів — як в мирний час, так і під час війни. Часто причиною є звуження або закупорка артерій, які постачають кров до серця чи мозку. Одним із методів лікування є ендоваскулярне стентування — процедура, під час якої в уражену судину встановлюється спеціальний металевий каркас — стент. Він розширює просвіт судини та відновлює кровотік. 

Стенти — це одна з ключових технологій, що дозволяє запобігти інфарктам і інсультам. Але коли стент — неякісний або контрабандний, він може не врятувати, а вбити. Ми розповімо, що таке «сірий ринок» стентів, які ризики він несе для пацієнтів і як вберегтися від ускладнень.


«Сірий ринок» стентів: що це і чим він небезпечний?

«Сірий» або неофіційний ринок стентів — це «чорний ящик». Ви не знаєте, де цей стент зберігався, хто його ввіз на територію України для продажу , і чи справді це оригінал. 

Чому такі стенти дешевші?

  • Вони ввезені не офіційними дистриб’юторами чи уповноваженими компаніями, не проходять контроль якості, Їх не перевіряли регуляторні органи.
  • Невідповідні умови зберігання. Стенти завезені офіційно, зберігаються в умовах, визначених виробником, – правильна температура, відповідне пакування тощо. Як і де зберігаються сірі стенти - невідомо.

До прикладу, сертифікована та завезена офіційно стент-система Resolute Integrity з лікарським покриттям має зберігатися при температурі 15-30 °C та у спеціалізованому вихідному контейнері. При транспортуванні цей контейнер захищає стент від впливу температур. Чи може неофіційний постачальник гарантувати, що він дотримується таких умов зберігання?

Якими можуть бути наслідки використання неофіційних стентів?

Встановлення несертифікованого або пошкодженого стенту може призвести до:

  • Недостатнього розкриття або деформації — у критичних ділянках (наприклад, у сонній артерії) це може викликати повторний стеноз або тромбоз.
  • Руйнування лікувального покриття (зазвичай це антипроліферативні препарати типу паклітакселу), що може призвести до звуження просвіту судини, тромбозу, інфаркту або інсульту.
  • Інфекцій через відсутність належної стерильності.
  • Відсутності відповідальності: у випадку ускладнень немає уповноваженого представника на території України , який забезпечує технічну підтримку чи консультацію.

Як захистити себе? 

  • Запитайте у лікаря, який стент вам будуть імплантувати: марку, виробника, дистриб’ютора. 
  • Перевіряйте наявність сертифікату відповідності або декларації від органу з оцінки відповідності. 
  • Обирайте лише офіційних дистриб’юторів або уповажених офіційними дистриб’юторами постачальників.  
  • Якщо вам встановили стент від Medtronic, але ви сумніваєтесь чи він оригінальний, звертайтесь до спеціалістів COR-Medical. Одна із компаній, що працює під ТМ COR-Medical є офіційним неексклюзивним дистриб’ютором виробника Medtronic в Україні, тому спеціалісти можуть перевірити, чи був ваш стент ввезений офіційно.


Неофіційний стент — це рулетка, де на кону ваше життя. Рішення, які здаються економією, можуть завершитись  ускладненнями, повторною операцією або значно вищими витратами на лікування. Обирайте сертифіковані стенти від офіційних дистриб’юторів — це ваш захист, ваша безпека і ваше право на якісну медичну допомогу.