Уміння правильно доглядати рану – важлива навичка, яка може знизити ризики інфікування, виключити порушення процесу відновлення тканин, а також вплинути на швидкість загоєння рани. Далі ми поговоримо про види ран, етапи загоєння і рекомендації щодо догляду.
Які є види ран?
Рана – це ушкодження шкіри чи інших тканин тіла. Рани можуть бути відкритими, з пошкодженням шкіри та оголеними тканинами тіла, або закритими, коли є пошкодження тканин під неушкодженою шкірою.
Непроникні рани (наприклад, садна) є результатом тупої травми або тертя об інші поверхні.
Проникні рани є результатом травми, що проривають всю товщину шкіри та суміжних тканин. Цей тип ран включає:
- колоті рани;
- порізи;
- хірургічні рани та ін.
Також рани поділяються на гострі чи хронічні. Гострі рани – це ті, які гояться без будь-яких ускладнень протягом прогнозованого періоду. У той час як хронічні рани (наприклад, діабетичні виразки або пролежні), загоюються відносно довго і можуть мати ускладнення.
Крім того, рани можна класифікувати за ступенем бактеріального забруднення та розділити на асептично чисті, мікробно забруднені та гнійні. Під час огляду лікар визначає тип рани та підбирає спосіб її лікування.
Етапи загоєння рани
Процес загоєння поділяється на декілька фаз:
- Відразу після порушення цілісності тканин клітини крові, тромбоцити, утворюють згустки та виділяють хімічні речовини, щоб зупинити кровотечу.
- У перші кілька днів приплив крові до рани збільшується. Для боротьби з інфекцією та видалення відмерлих тканин до місця поранення прибувають лейкоцити.
- Від трьох днів до трьох тижнів ростуть нові кровоносні судини, які доставляють поживні речовини до рани, і починає розвиватися нова тканина.
- Нарешті, від трьох тижнів до року, нові тканини поступово заміщуються та реорганізуються. Шрам поступово стає щільнішим, блідішим і більше схожим на нормальну шкіру.
Важливо!
Якщо з'явилися почервоніння та набряк, став сильнішим біль, шкіра навколо рани стала гарячішою, з рани почав виділятися гній чи з'явився неприємний запах – це може свідчити, що в рану потрапила інфекція. Помітивши будь-який із цих симптомів, зверніться до лікаря для огляду рани.
Як правильно обробляти та перев'язувати рану?
Перед проведенням самостійних перев'язок необхідно обговорити з лікарем порядок дій, а також отримати список перев'язувальних та антисептичних засобів.
Якщо ви вже маєте всі необхідні матеріали для перев'язування, у такому випадку необхідно забезпечити стерильні умови для безпечного процесу обробки рани.
Розповімо про послідовність дій на прикладі обробки та перев'язки рани після операції:
- Обробіть руки спиртом чи іншим антисептичним засобом.
- Одягніть одноразові рукавички.
- Якщо на рані є стара пов'язка, її треба зняти. Для цього акуратно притримуйте шкіру однією рукою, а другою рукою видаляйте пов'язку зверху вниз у напрямку вздовж рани.
- Огляньте рану та шкіру навколо неї. Якщо симптомів запалення немає, можна промити рану. Якщо ви виявили набряк, почервоніння, краще проконсультуватися з лікарем.
- Далі обробляємо шкіру навколо рани. Для цього необхідно змочити марлевий тампон/стерильний шматок вати у розчині для промивання ран (наприклад, хлоргексидин). Обробляти шкіру навколо рани потрібно від центру назовні. Після цього промокнути залишки антисептика сухою стерильною марлею.
- Останній крок – закриття рани стерильною пов'язкою. Приклеювати пов'язку необхідно зверху донизу.
Як часто треба робити перев'язку ран?
Графік перев'язок зазвичай встановлює лікар, але залежно від складності рани, ви й самі можете перевіряти необхідність зміни пов'язки. Для цього можна використовувати прозорі пов'язки, які дозволяють легко оцінювати стан рани.
Що робити, щоб загоєння рани пройшло успішно?
- Дотримуйтесь рекомендацій лікаря щодо частоти перев'язок та обробки рани. Не забувайте про підготовку до перев'язування та правила, щоб не зашкодити процесу загоєння рани.
- По можливості не приймайте ліки, які впливають на згортання крові. Наприклад, протизапальні препарати (Аспірин) перешкоджатимуть дії клітин імунної системи. Попросіть свого лікаря скласти список ліків, яких слід уникати у короткостроковій перспективі.
- Переконайтеся, що ви правильно харчуєтеся. Під час відновлення ваше тіло потребує хорошої їжі, щоб підживлювати процес загоєння.
- Включіть у свій раціон продукти, багаті на вітамін С. Організму потрібен вітамін С, щоб виробляти колаген. Також не забувайте щодня вживати в їжу свіжі овочі та фрукти. Завдяки цьому організм буде насичуватися й іншими вітамінами, які необхідні для успішного загоєння рани – вітаміном А, міддю та цинком.
- Не використовуйте антисептичні креми, промивання чи спреї на застарілих ранах. Ці препарати отруйні для клітин, що беруть участь у загоєнні ран.
- Попросіть вашого лікаря порекомендувати вам відповідні фізичні вправи, які збільшуватимуть кровотік, покращуватимуть загальний стан здоров'я та прискорюють загоєння ран.
- Не забувайте про контроль хронічних захворювань, таких як діабет.
- Відмовтеся від куріння. Куріння зменшує кількість доступного в крові кисню, ускладнюючи загоєння рани.
Що може перешкоджати загоєнню рани?
До факторів, які можуть уповільнити процес загоєння ран, належать:
- Інфекція. У відкритій рані може розвинутись бактеріальна інфекція. Через це акцент організму зміщується із заліковування рани на боротьбу з інфекцією.
- Кровотеча. Постійна кровотеча не даватиме краям рани з'єднатися.
- Механічні пошкодження. Наприклад, людина, яка перебуває у нерухомому стані, ризикує отримати пролежні через постійний тиск і тертя.
- Медичні стани, такі як діабет, анемія та деякі судинні захворювання. Ці патології обмежують приплив крові до рани.
- Варикозне розширення вен. Обмежений кровообіг і набряк можуть призвести до руйнування шкіри та стійких виразок.
- Сухість рани. Рани, які піддаються впливу повітря (наприклад, при виразках на ногах), гояться з меншою ймовірністю. Різні клітини, що беруть участь у загоєнні (клітини шкіри та імунні клітини) потребують вологого середовища.
Попередьте лікаря, якщо у вас є захворювання, які можуть вплинути на перебіг загоєння рани. Для зниження впливу цих факторів лікар підбере необхідну терапію та засоби догляду за раною.
Додаткову інформацію про прозорі пов'язки OPSITE POST-OP від компанії Smith&Nephew Ви можете дізнатися на сайті COR-Medical: https://cor-medical.ua/321-povyazka-opsite-post-op