Вакуумна терапія ран (NPWT). Чому стала затребуваною і як її освоїти?
Тисячі поранених і травмованих в результаті військових дій спонукають медичних працівників України шукати рішення для швидкого та ефективного лікування. Останнім часом одним із найпоширеніших і затребуваних методів лікування стала вакуумна терапія ран. До активних бойових дій в Україні вона в основному використовувалася при лікуванні пролежнів, трофічних виразок, ран діабетичної стопи, вогнепальних поранень, незагоєних ран після оперативних втручань тощо. В чому унікальність терапії і як її освоїти редакція MEDplus запитала у лікаря-хірурга Національної дитячої лікарні «Охматдит» Володимира Миколайовича Жежери та лікаря-хірурга вищої категорії 3-ї міської Черкаської лікарні швидкої медичної допомоги Ярослава Анатолійовича Кучеренка.
Жежера Володимир Миколайович
- Володимире Миколайовичу, що таке вакуумна терапія ран?
Це терапія негативним тиском великих дефектів або ран, які довго не загоюються. Наразі це відносно сучасна та ефективна терапія. VAC-апарат – must have в лікуванні складних ран, глибоких величезних дефектів, особливо після різних мінно-вибухових ушкоджень. Насправді першими VAC-терапію в Україні почали використовувати військові близько 10 років тому. Ми дізнались від них, і теж вирішили її опанувати, але активніше ми почали застосовувати ці апарати вже з початку повномасштабних військових дій. Тоді і потреба дійсно велика була, і можливості з'явилися.
- Чому в умовах війни VAC-апарати стали такими затребуваними?
Під час війни більшість постраждалих надходять з ураженнями м’яких тканин, тканин верхніх і нижніх кінцівок. Щодо виду пошкодження і відсотків пошкодження на полі бою частіше страждають верхні, нижні кінцівки, м’які тканини тулуба. Проникні поранення живота і грудної клітки складають менший відсоток в сучасній війні. Водночас більшість поранень – мінно-вибухові ураження, а це великі дефекти тканин. Саме VAC-терапія в цьому разі допомагає найефективніше: порівняно з іншими методами рани загоюються швидше, з меншою інвалідизацією та меншими дефектами шкіри.
- Для лікування яких ран підходить вакуумна терапія?
Будь-яких ран, тільки якщо немає в рановій поверхні кісток, сухожилок, судин. Загалом будь-які рани: свіжі, гнійні, інфіковані.
- Розкажіть приклади використання VAC-терапії в «Охматдиті»?
У нас було понад сто травмованих пацієнтів, близько 80% з них пройшли VAC-терапію. Нині є пацієнти, які знаходяться в нас і потребують такого лікування. За допомогою VAC-терапії час лікування великих дефектів скорочується з місяців до кількох тижнів. Метод дозволяє зменшити дефекти, накласти так звані «первинні відстрочені шви», коли в деяких випадках це взагалі неможливо.
- Володимире Миколайовичу, як навчитися користуватися VAC-апаратом?
Спеціалісти «Охматдиту» відкриті і готові навчати колег. Зазначу, що наразі – не важко цьому навчитися. Але є багато нюансів, яких не побачиш на відео в інтернеті. Так, наприклад, до нас на кілька днів приїздили ортопеди і хірурги з Чернігівської обласної лікарні, ми провели їм кілька лекцій і практичних занять.
Вважаю, що сьогодні VAC-апарати мають бути в кожній лікарні, але надзвичайно важливо, щоб лікарі дійсно вміли ними користуватися.
(Кучеренко Ярослав Анатолійович)
- Ярославе Анатолійовичу, розкажіть про досвід користування VAC-апаратом?
До початку повномасштабний військових дій ми користувалися VAC-апаратами, але доволі рідко. Можливо, це пов'язано з наявністю апаратів – ми мали один апарат на всю лікарню і всіх пацієнтів ними забезпечити було нереально. Наприклад, в моїй практиці це були пацієнти з трофічними виразками.
Окрім того, не у всіх лікарів був досвід використання VAC-терапії. На сьогодні, ситуація кардинально змінилась. Можна сказати, що вакуумна терапія стала рутинною роботою. В нас її регулярно проходять до 10 пацієнтів.
З початку активних бойових дій VAC-апаратами забезпечували і держава, і волонтери, і пацієнти, і лікарі. Всі разом. Зараз більшість моїх колег повноцінно освоїли методику. Це пов'язано з тим, що в нас проходить лікування багато поранених, які надходять вже після надання першої кваліфікованої лікарської допомоги в інших закладах. Частина з них потрапляють до нас на долікування уже з VAC-апаратами, ми лише контролюємо процес загоєння. В основному це пацієнти з осколковими чи вогнепальними пораненнями. Часто з великими обширними ранами. Вакуумна терапія допомагає очистити їх та суттєво зменшити.
- Якого розміру рани можна загоювати за допомогою VAC-апаратів?
Апарату немає різниці, яка площа рани. Рана безпосередньо покривається спеціальною губкою, поролоном щільним. Потім губка накривається спеціальним покриттям, таким як плівка (плівчасте покриття герметично повністю закриває і прилипає до здорової шкіри). Потім на цю плівку накладається присоска з трубкою-дренажем, яка вже безпосередньо підключається до VAC-апарату. Останній створює негативний тиск в рані і через цю губку відповідно проходить весь ексудат з рани, так рана очищається, набряк зменшується. Переваги цієї терапії очевидні, до її появи ми використовували для загоєння ран широкий арсенал антисептиків, мазів, гідрогелевих пов'язок, і рани гоїлися місяцями, а з VAC-апаратами часто мова йде про тижні.
Окрім того, VAC-апарат значно дисциплінує пацієнта. Тобто якщо пацієнт на вакуумній терапії, то він здебільшого знаходиться в стаціонарі, і лікар може бути впевненим, що лікування йде за планом. Візуально ми бачимо, що там негативний тиск і система працює, значить процес йде так, як потрібно. Без VAC-апарату переважно тривало загоюванні рани в стаціонарі довго тримати неможливо, пацієнти лікуються вдома, а в домашніх умовах проконтролювати якість лікування уже важче.
- Вакуумна терапія лише для користування в лікарні?
Ні. VAC-апарат без проблем можна носити вдома. Звісно, по магазинах чи на прогулянку пацієнт не піде, але на певний час його можна відпустити з лікарні.
- Поділіться досвідом з колегами, як засвоїти цю терапію?
Є інструкції, є відеоролики YouTube, вебінари і навчання регулярно проходять. Загалом всі готові поділитися досвідом, тут ніяких проблем немає, головне – бажання.
*Матеріал статті опубліковано з дозволу редакції MEDplus.
Більше інформації про вакуумне лікування ран дивіться на YouTube-каналі COR-Medical Life: https://youtu.be/ScfZgBor70E