«Інтервенційна онкологія – четвертий стовп лікування раку». Святослав Балака про сучасні підходи в терапії онкологічних захворювань.

Якщо запитати у пацієнтів, які методи лікування раку вони знають, то зазвичай люди одразу згадують про хіміотерапію, хірургію та променеву терапію. Проте існує ще один напрямок клінічної онкології, який вважається четвертим стовпом лікування раку, – інтервенційна онкологія.

Інтервенційна онкологія – це один із передових напрямків діагностики та терапії онкології, який охоплює такі малоінвазивні методи лікування раку, як абляція та хіміоемболізація пухлин. Детальніше про інтервенційну онкологію в цілому та один із видів лікування – радіочастотну абляцію (РЧА) у цій статті розповідає провідний інтервенційний онколог, кандидат медичних наук Святослав Балака.

(Святослав Балака провідний інтервенційний онколог, кандидат медичних наук)

  • Що таке інтервенційна онкологія?

Почнемо з того, що є три основні методи лікування в онкології: це хірургія, хіміотерапія і це променева терапія. Проте існує четвертий, як це зараз кажуть наші закордонні колеги, «стовп» лікування раку – це інтервенційна онкологія. 

Інтервенційна онкологія – це коли ми можемо через маленькі отвори, буквально через проколи, зробити якусь операцію або провести діагностику. Наприклад, взяти біопсію на різних етапах лікування. 

Зазвичай біопсію роблять, коли перед лікуванням людини потрібно переконатися, що пухлина злоякісна. А після аналізу результатів біопсії вже обирається лікування. 

Раніше ми брали біопсію відкритим способом, тобто звичайною хірургічною операцією, після якої ми мали чекати ще близько тижня, щоб пацієнт відновився. Зараз, завдяки інтервенційному підходу, біопсія – це амбулаторна процедура, яка проходить без госпіталізації пацієнта. Людина прийшла, ми контролем УЗД, комп'ютерної томографії або рентгена взяли зразок тканини для гістологічного дослідження. І в той же день вона може повернутися додому чи отримати подальше лікування. 

Також завдяки розробкам в цьому напрямку з'явилися нові методики, які дають змогу пацієнтам лікуватися малоінвазивно та малозатратно для їхнього організму, наприклад, хіміоемболізація та радіочастотна абляція.

Дивіться також відео: «Хіміоемболізація: перспективи в лікуванні пухлин»

  • У чому перевага інтервенційної онкології і як проводиться лікування?

В Україні досить важка статистика. На момент виявлення раку у пацієнтів – вже є метастази. Наприклад, метастази в печінці – це четверта стадія захворювання. З них тільки 15% вдається прооперувати хірургічно. Всі інші випадки – це будь-які інші методи лікування. Наприклад, у пацієнта з колоректальним раком – це хіміотерапія, яка, на жаль, не є настільки ефективною, як хірургічне лікування у цьому випадку.

Пацієнти з 4 стадією раку ще 2-3 десятки років тому були приречені, ними ніхто не займався. Призначалася симптоматична, паліативна хіміотерапія. Зараз у нас є можливість лікувати таких пацієнтів. Ми лікуємо їх за допомогою інтервенційної онкології. 

Напрямок охоплює хіміоемболізацію та різні види абляції, які ми застосовуємо в залежності від типу пухлини – радіочастотну, мікрохвильову, кріоабляція тощо. Як це працює: заводимо тонкий електрод або антену, нагріваємо або охолоджуємо пухлину, залежно від типу абляції, який ми обрали.

У нашому випадку, ми найчастіше використовуємо радіочастотну абляцію – нагріваємо пухлину до температури коагуляції білка, тобто коли білок згортається, і вбиваємо тим самим пухлину. Порівняно з хірургічним лікуванням при радіочастотній абляції значно менша операційна травма, через що пацієнт одужує швидше. Це безболісна процедура або ж з мінімальним дискомфортом для пацієнта. І що головне – набагато нижчий ризик розвитку ускладнень і летального результату порівняно зі звичайним хірургічним лікуванням.

Якщо розмір локалізації пухлини дозволяє нам зробити радіочастотну абляцію, то пацієнт наступної доби або через добу після втручання може відправитися додому. Для порівняння, після хірургічного видалення (резекції) частки печінки, на наступну добу пацієнта тільки переводять з реанімації у звичайну палату. А після радіочастотної абляції наші пацієнти можуть практично того ж дня починати вести звичайний спосіб життя.

  • Як часто можна проводити радіочастотну абляцію в разі онкології?

Абляцію можна робити стільки разів, скільки це необхідно для лікування пацієнтів. Це пов’язано з тим, що метод зачіпає мінімальний обсяг тканини, завдяки чому є малотравматичним для людини. Якщо резекцію легені або печінки, наприклад з метастазами, не можна робити нескінченну кількість разів, тому що ми прибираємо великий обсяг легеневої тканини або печінки (хоча печінка досить добре відновлюється), то при радіочастотній абляції ми можемо повторно виконувати ці процедури.

  • Для лікування яких пухлин підходить РЧА?

Ми можемо робити радіочастотною абляцію щитоподібної залози та доброякісних вузлів та злоякісних утворень щитоподібної залози. Це набагато дешевше і швидше, у порівнянні з хірургічним лікуванням. РЧА щитоподібної залози – це амбулаторна процедура: вона триває 30 хвилин та ще 30 хвилин після втручання пацієнт залишається в клініці. Після резекції (хірургічного видалення) щитоподібної залози, наскільки я спостерігав, такий сценарій є малоймовірним. 

Також в деяких країнах за допомоги РЧА лікують мікропапілярну карциному, особливо в країнах Азії. Це досить популярний напрям. 

Можна робити абляцію первинних і вторинних пухлин у легенях. Що характерно, процедуру можна проводити навіть неоперабельним пацієнтам, або пацієнтам із супутніми патологіями. Зазвичай в таких випадках їм неможливо виконати хірургічне лікування, але ми можемо виконати абляцію. 

Ми можемо виконувати РЧА метастазів легень, печінки, надниркових залоз, нирок, первинних пухлин нирок Т1А, тобто розмір до 4 см, метастазів заочеревинного простору, малого таза, саркоми.

В Україні за 2019 рік згідно з даними канцер-реєстру налічується 4,5 тисячі пацієнтів із раком підшлункової залози. З них було прооперовано 8%, все інше лікування малоефективне в такій ситуації. Проте за допомогою наших методик ми можемо якщо не вилікувати пацієнтів, то значно їм продовжити життя. 

Також, можна виконувати абляцію кістки, наприклад, при остеоїд-остеомі (доброякісна пухлина). В цьому випадку РЧА – це світовий стандарт лікування цієї пухлини. 

РЧА застосовується й для лікування злоякісних хворобливих пухлин у кістці, а також поодиноких метастазів. Є в нас і таке в практиці, коли нам вдається вилікувати пацієнта за наявності поодиноких метастазів у кістці. І в такій ситуації, якщо жоден інший метод лікування не допомагає, так само можемо застосувати нашу методику і допомогти людям якщо не одужати, то полегшити їхні страждання.