Метод коблації в ЛОР-хірургії. Поради ЛОР-хірурга Ірини Кузик для колег

ЛОР-хірург Ірина Кузик має близько 30 років досвіду роботи в отоларингології. Вона стала одним із перших в Україні спеціалістів, які почали застосовувати в своїй практиці технологію коблації. В цьому інтерв'ю лікарка поділилися своєю історією освоєння методу та дала рекомендації для молодих колег.

  • Ірино Віталіївно, у вас майже 30 років досвіду в отоларингології. Розкажіть як змінювалися підходи в ЛОР-хірургії?

Операції по видаленню аденоїдів у діточок та дорослих – найбільш неприємні операції в ЛОР-практиці. Навіть страшно згадувати, як до появи наркозу, дитину прив’язували, тримали руками та на живу за допомогою аденотому робили операцію. Хірург був не лікарем, а “м’ясником у фартусі”, який був весь у крові. Я працюю з 1994 року, тому пам'ятаю як це було.

Потім, коли ми вже почали використовувати наркоз, одразу стало краще і легше, але все одно то були дуже криваві операції. Вони були криваві як під час самого втручання, так і за рахунок ускладнень в післяопераційному періоді: кровотечі могли бути і ввечері, і вночі та протягом кількох тижнів після втручання. Пам’ятаю ці безсонні ночі. Коли я була молода – все добре було, а з роками, чесно кажучи, дуже хотілося вночі спокійно спати. І саме коблація принесла цей спокійний сон після операції і дитині, і батькам, і хірургу.

За мої 8 років практики коблаційним методом не було жодного випадку кровотеч ні після аденотомії, ні після тонзилектомії.

Хоча потрібно сказати, що навіть коблаційна тонзилектомія не виключає кровотечу в післяопераційному періоді протягом перших двох тижнів. Кровотеча може початися тоді, коли людина не виконує рекомендацій, які дає лікар. Наприклад, на фоні фізичних навантажень. У будь-якому випадку після втручання залишається ранева поверхня. Після операції ця поверхня покривається фібриновим нальотом, а надмірні навантаження можуть травмувати цю плівку та спричинити кровотечу. Це як почати колупати розбите коліно, на якому утворилася скоринка – коліно почне кровити. Ось так само з цими мигдаликами.

  • Як саме працює метод коблації?

Видалення мигдаликів за допомогою коблації поєднує в собі розсічення тканини з одномоментним припіканням судин, що запобігає виникненню кровотечі.

Я чула помилкові думки, коли професори на конференціях стверджують, що коблаційна тонзилектомія це кривава операція і після неї багато кровотеч та ускладнень. Це неправда. Тому що видалення мигдалин коблацією відбувається практично тупим шляхом. Ця технологія відокремлює-розділяє піднебінний мигдалик по капсулі від оточуючих тканин, розчиняючи тканинини на молекулярному рівні, а не розриваючи або спалюючи клітини.

Принцип залишається таким же класичним – мигдалини видаляються розсіченням сполучної тканини. Але при цьому втручання відбувається більш щадним методом. Це дуже важливо.

За допомогою коблації також проводиться тонзилотомія – це коли ми за допомогою електрода відрізаємо шматок зайвої лімфоїдної тканини. Таку операцію, наприклад, ми проводимо при діагнозі “гіпертрофія піднебінних мигдаликів”.

Гіпертрофія піднебінних мигдаликів – захворювання мигдалин, при якому вони досягають значних розмірів і можуть навіть сходитись між собою, порушуючи процеси дихання та прийняття їжі.

Збільшення лімфоїдної тканини може відбуватися за рахунок різних причин. Гіпертрофія піднебінних мигдаликів не є ознакою чи синонімом запалення. А якщо лімфоїдна тканина здорова, її немає сенсу видаляти повністю, потрібно просто зайве зрізати. Ось у цій ситуації коблатор використовується як електроскальпель.

  • Саме це гарантує швидку реабілітацію?

Так, внаслідок меншої травматизації тканин і реабілітація відбувається швидше. У порівнянні з використанням звичайного електрокоагулятора для зупинки кровотеч, який запаює тканини, застосовуючи температуру вище 70 ℃, технологія коблації передбачає використання холодної плазми (40-50 ℃), що зводить майже на нуль термічне пошкодження м'яких тканин. Завдяки цьому больова симптоматика зменшується. Процес реабілітації відбувається швидше.

Читайте також: “Час вимагає інновацій, не треба боятися крокувати з ними в ногу”. Отоларинголог Лета про впровадження коблації в українську ЛОР-хірургію 

  • Як освоїти метод коблації молодим спеціалістам?

Я відкрито ділюся своїм досвідом, щоб інші лікарі мали можливість отримати потрібні їм знання та навички.

Проте я завжди кажу, що навряд вперше взявши в руки коблатор все пройде “як по маслу”. Ні. Треба мати певні навички, увагу та терпіння. Чому терпіння? Ця методика, попри те, що безкровна, по часу триваліша ніж класична операція за допомоги аденотому.

Під час класичної аденотомії лікар робить три рухи й начебто здається, що все видалено. Проте, на жаль, після такого втручання часто залишається лімфоїдна тканина, яку можна потім видаляти дуже довго. А про кровотечу я взагалі мовчу.

Насправді коли ми видаляємо мигладики аденотомом і робимо три рухи – це не кінець операції. Після цього ще потрібно зупинити кровотечу, що може зайняти від 2-3 хвилин до 2-3 годин. Кожен випадок індивідуальний.

Принцип кобляційної аденотомії полягає в послідовному, пошаровому випалюванню лімфоїдної тканини, тут не треба поспішати. Хірургу взагалі не можна поспішати. Під час коблаційної аденотомії ми працюємо з електродом, на якому утворюється плазмова дуга. Цією плазмовою дугою ми й видаляємо тканину. Проте, якщо ми придавимо електрод трішки глибше до тканини, ми можемо більше її пошкодити. Тому потрібно відточити всі рухи руки. Я до цього також не один рік йшла.

Зараз я навчаю методу інших лікарів. І цікаво, як деякі лікарі спочатку просто дивляться і потім пробують, а інші дивляться й одразу сідають робити процедуру. Це відчуття потрібно спіймати. Особливо під час тонзилектомії. Я тонзилектомію не одразу почала робити, тому що психологічно складно було перейти та розуміти цю тонку грань.

  • Наскільки метод коблації доступний в Україні?

На сьогодні лікування цим методом доступно на всій території Україні – починаючи від Ужгорода та закінчуючи Харковом, Сумами та Полтавою. Інша справа щодо можливості пацієнтів. Тут єдиною перешкодою може бути фінансове питання.

Для класичної аденотомії, звичайно, крім аденотома і рук хірурга більше нічого не знадобиться. А якщо ми говоримо про використання коблатора – це робить процедуру дорожчою на вартість самого електрода. Але і ефект відповідно суттєво різний.

Тобто, одна операція – один еклектрод. Я вже багато років працюю із спеціалістами COR-Medical. Всі професійні питання вирішуються швидко. Окрім того, спілкування настільки приємне, що робочі стосунки навіть переросли в дружні. Багаторічні надійні партнери – важливий плюс в роботі лікаря.

Більше інформації про метод коблації дивіться на YouTube-каналі COR-Medical Life