Кожна шоста людина на планеті страждає на геморой, свідчить остання статистика Всесвітньої організації охорони здоров'я. З цією проблемою також зіштовхується кожна третя жінка після пологів. Найпоширенішими причинами виникнення геморою є спадковість, сидячий спосіб життя та стрес. Через війну остання причина присутня в житті майже кожного українця, тож редакція MEDplus запитала у лікаря-хірурга вищої категорії, проктолога Олександра Володимировича Корнієнка та лікаря-проктолога, хірурга і ендоскопіста Олени Сергіївни Карбовничої про те, як ефективно зменшити ризик виникнення геморою та як мають діяти лікарі, щоб швидко позбавити пацієнтів від цієї делікатної проблеми.
- Чи збільшилась за останні півроку кількість пацієнтів з гемороєм?
Олександр Володимирович: Так, зросла кількість пацієнтів не лише з гемороєм, а й іншими проктологічними захворюваннями. Все тому, що стрес провокує виникнення різних неспецифічних запалень товстого кишківника – проктити, сигнаїдити, коліти тощо. Ці захворювання виникають на тлі підвищених людських страхів. Під час стресу всі нервові закінчення перемикаються на розв'язання стресової проблеми, а кишківник починає працювати по-іншому: уповільнює свою роботу, мобілізується, і виникає свого роду набряк в нижній частині кишківника та прямої кишки. Так відбуваються застої та порушення регулювання кишківника, прямої кишки й органів малого таза. Не варто, звісно, узагальнювати, це більше стосується людей, у яких схильність до закрепів через стрес. Але слід зазначити, що геморой може виникати й на тлі діареї. В обох випадках роль грає спадковість і схильність до геморою.
До речі, під час локдаунів проктологічні хвороби з’являлися частіше від закрепів, які виникали після приймання препаратів від COVID-19.
«Стрес провокує виникнення різних неспецифічних запалень товстого кишківника – проктити, сигнаїдити, коліти тощо»
(лікар-хірург вищої категорії, проктолог Олександр Володимирович Корнієнко)
Олена Сергіївна: Геморой дійсно досить поширена проблема XXI століття. Все тому, що більшість людей неналежно слідкують за своїм здоров'ям – нерегулярне й незбалансоване харчування, малорухливий спосіб життя тощо. Зараз пацієнти почали більше звертатися, думаю, що це пов'язано із загостреннями через стрес, а також стало більше довіри до лікарів. Відкрилось багато приватних клінік, державні клініки завдяки реформі можуть собі дозволити наймати більше спеціалістів. Звертатися й обстежуватися люди стали частіше. Тому і випадків виявлення захворювання більше.
(лікар-проктолог, хірург і ендоскопіст Олена Сергіївна Карбовнича)
- Як запобігти виникненню геморою?
Олена Сергіївна: Найголовніше – здоровий спосіб життя. Обов’язково багато рухатися. Я розумію, що у багатьох робота сидяча, де потрібно від дзвінка до дзвінка відсидіти, але способи є: ворушитися, щогодини вставати та хоча б розминатися. Обов’язково займатися спортом. Збалансоване харчування – недопускання закрепів чи проносів. Проктологи завжди рекомендують виключити: гостре, жирне, смажене, копчене, солоне, спиртне, каву. Неодмінно потрібно дотримуватися питного режиму: випивати 1,5-2 літри води на добу. Це загальні рекомендації, але загалом кожна ситуація індивідуальна.
Олександр Володимирович: Мають бути постійні профілактичні огляди з участю проктолога. Якщо у людини є проблеми – то рекомендується відвідувати проктолога раз на рік. І взагалі всім раджу, хоч би раз відвідати проктолога, щоб зрозуміти чи є захворювання прямої кишки і як з ними чинити. Ні в якому разі не займатися самолікуванням! Геморой – це одне із захворювань, які можуть бути в прямій кишці, встановити діагноз і призначити лікування має лише лікар. Такі випадки бувають дуже часто: пацієнти після загострення ставлять собі свічки, потім у них щось не виходить і потім вони вже йдуть до проктологів. Часто люди начитуються інформації в Інтернеті і думають, що проктолог – це якийсь страшний лікар, і лише після лікування у спеціаліста шкодують, що не звернулися з початку.
«Геморой – це одне із захворювань, які можуть бути в прямій кишці, встановити діагноз і призначити лікування має лише лікар»
Олена Сергіївна: Буквально недавно пацієнтка приходила і каже: «Я собі ставлю картоплю і мені щось допомагає. Ненадовго, але допомагає». До речі, такі випадки, а особливо під час війни, почастішали просто від того, що люди не могли звернутись до лікаря через бойові дії. Хочу наголосити, що своїми силами реально лише добитися ремісії. Тобто, якийсь час прояви геморою турбувати не будуть і це абсолютно реальна ситуація. Це досягається дієтами, дозволеними фізичними навантаженнями, рекомендаціями з гігієни й так далі. Google про це все пише. Але вилікувати геморой без проктолога навряд чи вийде, а от нашкодити собі точно можна.
«Вилікувати геморой без проктолога навряд чи вийде, а от нашкодити собі точно можна»
- Чи направляють до вас спеціалісти суміжних спеціальностей?
Олена Сергіївна: Звісно, дуже часто. Оскільки в мене жіночий контингент пацієнтів, то дуже часто направляють гінекологи, дерматологи, спеціалісти лазерної терапії.
Звісно, завжди є що покращувати, більш налагоджена комунікація між спеціалістами допомогла б ефективніше розв'язувати проблеми пацієнтів. Тут справа в колегіальності між колегами. Наприклад, геморой не ізольована проблема в одному місці, щось його спровокувало і призвело до його появи. Тому ми часто працюємо в тандемі з гастроентерологами, гінекологами, ендокринологами, з ендоскопістами, щоб розв'язувати проблеми комплексно. Чим краще ми з колегами суміжних спеціальностей ознайомимося з методами діагностики, тим більше довіри буде один до одного, тим більше направлятимемо пацієнтів одне до одного.
- Які є методи лікування геморою? Які з них найефективніші?
Олена Сергіївна: Методи лікування поділяються на консервативні та оперативні. Найчастіше, навіть зараз, пацієнти обирають консервативний метод лікування: свічки, мазі, гелі й так далі. Це все доволі непогано знімає симптоми, але не страхує від рецидиву. Все залежатиме від подальшого способу життя пацієнта, ми, звісно, даємо рекомендації, але чи геморой знову нагадає про себе – це вже не від нас залежить.
Оперативних методів лікування є декілька:
- відкриті операції, які доволі травматичні, але необхідні. Вони вважаються радикальними;
- малотравматичні операції, вони ж малоінвазивні: може бути лазерна операція, може бути деартеріалізація, або навіть амбулаторна маніпуляція накладення латексних кілець. Все залежить від конкретного випадку, від стадії захворювання, проявів захворювання, будьмо реалістами – від фінансових можливостей пацієнта теж. Також роль грає лікар, як він донесе інформацію до пацієнта, але вирішує вже пацієнт.
Я найчастіше застосовую метод гемороїдальної деартеріалізації. Тому що мій контингент в основному дівчата, часто це молоді дівчата, які ще не народжували, а наносити їм травму відкритою операцією – я не бачу сенсу. Тому я вважаю, що коли до мене звертаються молоді пацієнти, їм треба запропонувати максимально малоінвазивну методику.
Олександр Володимирович: Я лікую всі стадії геморою. Серед популярних оперативних втручань – трансанальна гемороїдальна деартеріалізація методом HAL-RAR, бо це найбільш малоінвазивна операція. Повна реабілітація протягом тижня-двох.
Вважаю, що до пацієнтів важливо донести прості істини:
- чим менша стадія захворювання – тим менше хірургічних втручань і відповідно хірургічної травми, тому і швидша реабілітація.
- проктолога потрібно відвідувати раз на рік, як будь-якого іншого лікаря. Якщо вже є початкова стадія геморою – то два рази на рік. У нас в країні багато випадків колоректальних раків – це рак прямої й товстої кишки, тому профілактичні огляди не раджу ігнорувати.
- кожна людина має, найперше, дбати про своє здоров'я, можливості в Україні для цього є, необхідне лише бажання.
*Матеріал статті опубліковано з дозволу редакції MEDplus.