Травми судин: перша медична допомога при кровотечах

Частота судинних ушкоджень у сучасних бойових діях у п'ять разів вища, ніж у попередніх війнах (джерело University of Oxford). На судини кінцівок припадає 70-80% судинних ушкоджень, на шийний відділ 10-15% і 5-10% на тулуб. Доопераційна допомога у вигляді зупинення кровотеч має важливу роль у порятунку життів постраждалих. Тому зараз ми розкажемо, як допомогти людині з травмою судин в умовах війни.

Як надати першу допомогу людині з травмою судин та кровотечею?

Запам'ятайте: головна задача при будь-якому пораненні з кровотечею – зупинити чи зменшити втрату крові. 

При пораненнях судин треба визначити тип кровотечі. Є два види:

  • Венозна кровотеча – кров темно-червоного кольору, що випливає рівним струменем.
  • Артеріальна кровотеча – кров яскраво-червоного кольору, викидається вгору пульсуючим струменем (фонтаном). 

Що робити: 

У першу чергу обробіть руки спиртом або одеколоном, якщо є гумові рукавички, одягніть їх. 

Важливо!

Не треба заливати рану спиртом – це може погіршити стан пораненого через посилення болю у рані. 

Можна очистити рану від забруднень, від шматків одягу. Але якщо в рані залишився сторонній предмет, який викликав поранення, краще не намагатися видаляти його самостійно – це може спричинити посилення кровотечі. Крім того, розташування предмета в рані допоможе хірургу чітко зорієнтуватися у характері ушкоджень.

Перша медична допомога при венозній кровотечі:

  1. Проконтролюйте, щоб поранений перебував у горизонтальному положенні упродовж усіх маніпуляцій та очікування медичної допомоги. 
  2. Знайдіть рану. При необхідності зніміть або розріжте одяг потерпілого, щоб оголити рану. Якщо можливо, підніміть місце поранення у положення вище серця потерпілого.
  3. Покладіть на рану чисту марлю або тканину, наприклад носову хустку. Якщо у вас цих предметів немає, використовуйте руку.
  4. Протягом 5 хвилин притримуйте рану. Якщо рана невелика, використовуйте пальці, а якщо область поранення велика, використовуйте долоню.
  5. Якщо кровотеча продовжується протягом 10 хвилин, покладіть зверху додаткову тканину. Сильніше натисніть на велику площу. Не видаляйте перший шар просоченої тканини, оскільки це може призупинити згортання.
  6. Після зупинки кровотечі накладіть на рану щільну пов'язку і перебинтуйте її вище та нижче місця поранення. Не потрібно бинтувати дуже сильно – це може порушити кровообіг.
  7. Далі важливо перевірити кровообіг. Для цього потрібно підняти кінцівку пораненого чи натиснути на нігтьове ложе. При нормальному кровообігу шкіра блідне. Після опускання кінцівки або припиненні натискання на нігтьове ложе, шкіра повинна набути звичайного забарвлення протягом двох – трьох секунд.

Перша допомога при артеріальній кровотечі:

Знайдіть рану та міцно притисніть її м'яким чистим предметом, що є під рукою. Для цього можна використовувати одяг, носову хустку, серветку – вони допоможуть рівномірно розподілити тиск на пошкоджені тканини. Якщо рана глибока, треба заповнити порожнину тканинним тампоном (згорнутий бинт, складений шматок чистого одягу), та інтенсивно затиснути рукою. допомога-при-артеріальній-кровотечі

При ушкодженні нижніх чи верхніх кінцівок треба підняти їх вище рівня серця або максимально зігнути в суглобі: 

  1. Якщо травмована артерія кисті чи передпліччя: максимально зігніть руку пораненого у ліктьовому суглобі до плеча та зафіксуйте положення за допомогою джгута або ременем.
  2. При травмі артерій гомілки чи у нижній третині стегна: зігніть ногу пораненого у колінному суглобі. Далі підніміть гомілку до стегна і зафіксуйте її за допомогою м’якого валика, який треба підкласти у підколінну ямку.
  3. При травмах артерій верхньої третини стегна та пахвини: зігніть ногу пораненого у коліні та тазостегновому суглобі, а потім притисніть її до тулуба та зафіксуйте положення перев'язавши ремінь через поперек.
  4. Травма артерії у підключичній ділянці: заведіть за спину випрямлені руки пораненого та зафіксуйте їх в області ліктьових суглобів.

допомога-при-артеріальній-кровотечі-2

Коли кровотеча ослабне, накладіть, пов'язку. При цьому бинт або смугу тканини треба накласти поверх тампонного матеріалу, поступово переносячи тиск із фіксуючої руки на пов'язку.

Як накладати джгут при артеріальній кровотечі?

  1. Перед тим як накласти джгут, підкладіть під нього одяг або тканину. Місце накладання джгута – область вище та якомога ближче до рани (але слідкуйте, щоб джгут був накладений не на суглоб). 
  2. Після цього затягніть джгут та зафіксуйте час його накладання. Це важливо, бо через деякий час треба або змінити положення джгута, або зняти його та покласти знову. 
  3. За умови холодної погоди джгут накладається не більше ніж на 1 годину. За теплої погоди джгут може знаходитися на місці поранення до 2 годин. 
  4. Джгут затягується допоки припиниться кровотеча із рани.

Сильну артеріальну кровотечу може бути складно зупинити тільки за допомогою джгута чи щільної пов’язки. Тому, щоб запобігти швидкій крововтраті, треба надавити на точки притиснення артерій. Ці точки знаходяться у місцях, де артерії (сонна, плечова, пахвова, стегнова) проходять близько до шкірних покривів та їх можна притиснути до кістки.

Що робити далі? 

Після надання пораненому першої медичної допомоги очікуйте лікарів, стежте, щоб він був притомним. 

Далі у лікарні судинний хірург оцінює ступінь пошкодження судин, визначає чи є небезпека життю постраждалого та чи можливо зберегти пошкоджену кінцівку чи орган. Результати лікування залежать від розміру пошкодження, часу, який пройшов після моменту травмування, стану постраждалого та інших факторів. 

Від вашої готовності та швидкої реакції у надзвичайних ситуаціях може залежати ваше життя та життя оточуючих. Готуйтесь до них правильно разом з COR-Medical. Підписуйтесь на соцмережі, щоб не пропустити важливу інформацію Facebook, а також шукайте корисні відео про лікування судин на нашому YouTube-каналі.