ВООЗ про відбір донорів крові під час пандемії

Пандемія COVID-19 продовжує крокувати по планеті. В цих умовах проблема наявності донорської крові стала досить гострою. Центри крові по всій Україні закликають донорів здавати кров, підкреслюючи, що процедура абсолютно безпечна. І це дійсно так! Адже, Всесвітня організація охорони здоров’я розробила документ щодо відбору донорів крові у випадку пандемічної ситуації ще на прикладі пандемії грипу, тож органи державного регулювання у сфері продуктів крові чітко знають, як налагодити роботу в таких умовах. Публікуємо повний переклад рекомендацій ВООЗ:

 

 
ВООЗ з питань регулювання в сфері продуктів крові

 

Селекція донорів у випадку пандемії

У випадку пандемічної ситуації, такої як пандемія грипу, головне питання органів державного регулювання в сфері продуктів крові  це здоров’я медичного персоналу, та чи слід пом’якшувати критерії відбору донорів, щоб уникнути дефіциту крові.

Загальні аспекти:

По-перше, будь-яка країна повинна забезпечити, щоб служби переливання крові були належним чином попереджені і включені в національний плани боротьби з пандемією, включно з інформаційними системами.

По-друге, бажано розробити сценарій, який оцінює ступінь ураження донорів і персоналу центрів крові, можливості пом'якшити ситуацію і гостру необхідність переливання крові. Очевидно, що відповідні органи управління повинні розробляти план та робити рішення, орієнтуючись на оптимальне і обмежене використання компонентів крові.

По-третє, слід додатково з’ясувати, чи реально допоможе будь-яке послаблення критеріїв підтримувати кровопостачання в таких надзвичайних ситуаціях. Однак, будь-яке відхилення від стандартів забору крові має бути обмежене періодом пандемії відповідно до глобального плану підготовки ВООЗ. (CDS/CSR/GIP/2005.5).

Позиція ВООЗ з питань регулювання в сфері продуктів крові 

Згідно з ВООЗ, слід врахувати наступні пункти з огляду на пандемічний період 6 фази, враховуючи національні стандарти якості та безпеки для забору, тестування та обробки крові та компонентів крові:

  • Інформація, що надається потенційним донорам крові або компонентів крові, не повинна змінюватися. Однак будь-який центр крові повинен розглядати поточне положення справ в умовах пандемії, бути передбачливими та переглянути інформацію, що надається донорам, орієнтуючись на доступність та зрозумілість, аби заощадити час та скоротити час перебування донора у закладі. Може бути додана спеціальна інформація щодо гігієнічних заходів; ця інформація повинна відповідати інформації, яка надається громадськості органами охорони здоров'я. Необхідно рекомендувати вакцинацію донорами. Вся інформація повинна відповідати національним вимогам.
  • Інформація, отримана від донорів установами крові при кожній донації  є частиною ідентифікації та відбору донорів і тому її не слід змінювати.
  • Критерії відбору донорів по стандартній процедурі в установах крові, як правило, добре впроваджені, знайомі працівникам, які щоденно успішно працюють з ними. По суті, будь-які зміни в стандартних процедурах несуть небезпеку виникнення помилок, при чому невідомо, чи дійсно вони покращать ситуацію. Більше того, працівникам в установах крові може бути важко зрозуміти, що досі суворо дотримані стандарти будуть знижені. Тому будь-які відхилення від критеріїв відбору донорів повинні бути чітко повідомлені працівникам органів управління крові та розцінюватись як необхідна міра у виняткових обставинах.
  • Взагалі, будь-які зміни у відборі донорів слід розглядати в останню чергу і їх слід допускати лише в ситуаціях крайньої необхідності; тригери для впровадження змін повинні бути визначені індивідуально в межах кожної країни.
  • Без крайньої необхідності не слід допускати жодних змін до перевірок на наявність інфекційних захворювань у потенційного донора. Усі серологічні аналізи повинні проводитись за незмінними процедурами. Цей принцип також повинен застосовуватися до звичайного тестування NAT. Наприклад, підготовка резервних зразків для тестових повторів в ретроспективних дослідженнях часто поєднується з підготовкою зразків для NAT-тестування. У таких випадках скасування NAT-тестів може вплинути на точність підготовки резервних зразків.
  • Без крайньої необхідності не можна допускати ніяких змін щодо критеріїв відстрочки для постійних або тимчасових донорів, які були б встановлені, щоб уникнути серйозну небезпеки для здоров'я донорів та передачу інфекційних захворювань при переливанні крові.
  • Під відповідальність кваліфікованого медичного працівника, оцінюючи ситуацію та ризики, можливі наступні помякшення критеріїв відбору донорів:
    - підвищення верхньої вікової межі для донорів, бажано для постійних донорів;
    - знижений рівень гемоглобіну для жінок та чоловіків;
    - скорочення інтервалів здачі для аферезу тромбоцитів, за умови, що такі параметри, як гемоглобін, кількість тромбоцитів, вміст білка, вміст IgG у донорській крові та плазмі, знаходяться в межах норми;
    - терміни подання звітів (крім повідомлень про серйозні побічні реакції), які виникають у період пандемії, можуть бути тимчасово припинені відповідальними органами. 

Вимоги до якості та безпеки компонентів крові

Навіть під час пандемічної ситуації слід підтримувати відповідний рівень контролю за процесами, щоб гарантувати оптимальну роботу центрів крові. Контроль повинен здійснюватись таким чином, щоб мінімізувати будь-які втрати крові, наприклад, взяття проб через стерильний сполучний пристрій. Для вимог до якості (наприклад, нижньої межі об'єму, гемоглобіну, вмісту тромбоцитів) може бути дозволено відхилення, яке слід заздалегідь чітко визначити. Однак слід довести, що якість продукції не зміниться при цих відхиленнях (наприклад, зниження обсягу забору може призвести до критичної концентрації цитрату).

Залежно від наявності персоналу, може бути розглянута можливість скасування аутологічних донацій, оскільки цей вид донацій має нижчий ступінь стандартизації, а тому може бути занадто трудомістким та супроводжуватись помилками у разі нестачі персоналу.