Баріатрична хірургія в Україні. Іван Тодуров про розвиток і перспективи напрямку

Понад 50% людей на планеті страждають від ожиріння, з них близько 30% – потребують хірургічного лікування. Це крайній спосіб допомоги цим пацієнтам, тобто коли фізичні навантаження і збалансоване харчування не допомагають знизити вагу. Застосування баріатричних (малоінвазивних) операцій по лікуванню ожиріння чи діабету ІІ типу набувають поширення в Україні. Про особливості та перспективи цього напрямку ми запитали президента ГО «Українська асоціація метаболічної медицини», доктора медичних наук директора державної наукової установи «Центр інноваційних медичних технологій Національної академії наук України» Івана Михайловича Тодурова. Спеціаліст 40 років займається хірургією, з них понад 15 років –  саме баріатрією. На рахунку Івана Михайловича і його команди понад 1000 успішних операцій, зокрема він вилікував від ожиріння найважчу людину в Україні - чоловік важив 316 кілограмів при зрості 1.50 м.

  • Іване Михайловичу, у Вас понад 40 років роботи в хірургії. Розкажіть як за цей час змінилися підходи та технології?

Дуже змінилася хірургія та підходи, які були як догми – зараз переглядаються. Можливості хірургічної допомоги також змінилися завдяки появі мініінвазивних технологій. Сьогодні саме мініінвазивні технології роблять одужання хворих швидким, дають можливість менше перебувати на лікарняному ліжку і, що найважливіше – ці мініінвазивні технології менш травматичні, і іноді дають більше простору для відпрацювання якихось хірургічних моментів.

Лапароскопічна хірургія надає набагато більше можливостей у лікуванні, ніж відкрита. Якщо раніше ми вважали, що у хірурга очі знаходяться на кінчиках пальців і проводячи операцію ми нібито бачили те, що нам хотілося б бачити очима, то з приходом лапароскопічної хірургії ми отримали можливість побачити ті ділянки, які неможливо відстежити при відкритій операції.

  • Які апарати найчастіше використовуєте у своїй роботі? 

Зокрема це зшиваючі апарати. Якщо підходити історично, то перші зшиваючі апарати були розроблені в Україні. Це дуже важливо. Вони вперше почали застосовуватися саме в нас, а потім уже удосконалювалися до сьогоднішніх можливостей. 

Раніше ми перед операціями приходили на огляд зшиваючих апаратів, то були апарати багаторазові. Такий апарат заряджала медсестра, кожну скобочку окремо вставляла, перевіряла, щоб вони правильно стояли, щоб на той момент, коли нам треба було прошивати – ми не мали ніяких проблем.

Потім з’явилися апарати одноразові для відкритої хірургії і це дуже пришвидшило сам процес оперативного втручання, суттєво зменшило ускладнення, котрі виникали після накладання швів багаторазовими апаратами. 

Зараз ми вже маємо такі апарати, котрі прошивають з двох сторін тканину. Були двостеплерні, зараз трьох степлерні. Більш того, зараз вже ці апарати, які ми використовуємо, мають різний загин скоби, інколи всі 3 ряди мають різну довжину скоби, яка згинається та утримує тканини. Є апарати з покриттям, які дають можливість зменшити кровотечу в лінії цих степлерних швів. Кожен рік щось удосконалюється. Медицина крокує доволі швидкими кроками.

Якщо ми говоримо про відкриту хірургію, там так само використовуються зшиваючі апарати. Зокрема майже щодня я користуюся апаратом Tri-Steple під час операцій, пов’язаних з резекційними моментами порожнистих органів: шлунок, кишківник. Для мініінвазивної хірургії – це взагалі така потреба без якої практично виконати цю операцію неможливо!

Також часто використовую в практиці лігуючі апарати. Наприклад інструмент Ligasure незамінний у випадках, коли потрібно відокремити від судин той орган, котрий видаляється, без перев’язки судин.

Окремо хочу зазначити, що зараз ми проводимо так звані однопортові операції. Тобто, працюємо не з різних портів, коли потрібно встановлювати на черевній стінці декілька портів, інколи 3,5,7, а з одного. Однопортова система – використовується 1 порт, а ньому кілька вхідних ділянок, якими проводяться інструменти. Практично ми робимо те саме, тільки при цьому зберігається естетична сторона втручання. Тобто після однопортових операцій можна знайти, де саме використовувалися інструменти. Все тому, що при використанні одного порту, він найчастіше встановлюється в ділянці пупа. Тому коли загоїться рана, не можна зрозуміти була там операція чи ні. Медицина удосконалюється з кожною хвилиною.

  • Наскільки ці нові технології дозволяють пацієнтам швидше реабілітуватися?

Раніше, навіть після найпростішої операції, ми повинні були тримати хворого 7-8 днів, доглядати його поки не знімали шви. Але ми не були впевнені, що все зажило так, як треба. Зараз за протоколом, навіть після складних резекційних операцій наші хворі повертаються додому на 2-3 день.

  • Ви один із провідних баріатричних хірургів України. Поділіться, будь ласка, досвідом з колегами, як освоїти та де черпати знання?

Потрібно пройти досить складну попередню підготовку та дуже чітко володіти навичками лапароскопічної хірургії – це найголовніше. Якщо ти удосконалився у простих операціях, тоді можна переходити до складнішої хірургії.

Баріатрична хірургія складна. І якщо комусь здається, що це проста медицина, що можна виконати кілька операцій і ти не матимеш жодних ускладнень, то це дуже небезпечна думка. Тому потрібно пройти кілька шкіл, бажано за кордоном. Вчитися, подивитися, як це робиться, тренуватись на тренажерах, на тваринах. Я колись починав, двічі їздив за кордон і відпрацьовував усі ці навички на тваринах.

При нашому центрі створено школу інноваційної медицини, де наші хірурги надають можливість відпрацьовувати навички як лапароскопічної хірургії, так і баріатричної хірургії. Ми застосовуємо формат ВетЛаб, тобто надаємо можливість молодим хірургам відпрацювати навички на свинях. Також колись і я за кордоном двічі у досить потужних клініках відпрацьовував ці навички. Усі мої співробітники, які беруть участь у баріатричних операціях, були не менше двох, а то й п'яти разів на стажуванні у різних закордонних та наших клініках.

  • Тобто головна порада – це більше стажування і практичних навичок?

Для тих, хто хоче розпочинати – так! Але є поради й для всіх інших, хто вже набув навичок, зробив кілька операцій і думає, що він уже нібито має достатній досвід, щоб виконувати ці операції частіше. Розумієте, виконати баріатричну операцію людині з надмірною вагою 20-30-40 кілограмів – це одна історія, а зробити операцію людині з надмірною вагою 200 або більше кілограмів – набутих загальних навичок не вистачає. Потрібно мати досвід попередніх операцій та можливих ускладнень, тому що ти маєш усвідомити, що потрібно зробити, щоб уникнути цих ускладнень. Це найскладніше випробування.

Я знаю багато прикладів, коли недосвідчені хірурги починали робити операції без ретельної підготовки, не знаючи, що робити з ускладненнями, які можуть виникнути. Тому дам пораду лікарям-початківцям: якщо навіть такі ускладнення відбулися - не приховуйте їх, а звертайтеся до досвідченіших хірургів, хто може підтримати й допомогти в цьому скрутному становищі.

Ми ніколи не соромимося говорити про те, що маємо подібний досвід, адже саме завдяки цьому ми можемо проводити навіть найскладніші операції без ускладнень. Тому що ми знаємо, де і чому вони можуть виникнути, а значить знаємо і як їх запобігти.

Ще одна порада: намагатися не економити на інструментах, від якості яких залежить можливість розвитку ускладнення, а іноді життя хворого. Так, наша хірургія досить не дешева і найчастіше хворі самі оплачують вартість інструментів. Але бажання використовувати дешевші чи не пристосовані саме для цього втручання інструменти завжди веде до серйозних проблем.

Коли я консультую своїх хворих перед операцією, говорю, що ми використовуємо вдосконалені та перевірені інструменти, а це кілька фірм, які сьогодні є на нашому ринку. Говорю не для реклами, а виходячи зі свого багаторічного досвіду.

Наразі найбільш удосконалені інструменти від американської компанії Covidien (Medtronic) в Україну постачає та сертифікує команда COR-Medical. З останніми ми співпрацюємо, мабуть, відколи з'явилися лапароскопічні інструменти та коли ми почали використовувати їх у баріатричній хірургії. Коли набиралися досвіду в іноземних колег, то також бачили, що вони використовують Covidien. Ми зрозуміли, що ці інструменти дозволяють працювати без ускладнень та зменшити терміни операції та реабілітації.